Activities & Clubs‎ > ‎Athletics‎ > ‎Boy's Track‎ > ‎

Schedule & Results




2015
DateLocationTime Result 
March 31Audubon 4:30 PM   
Audubon Early Bird
No Team Score

Long Jump
Dion Coffey 6th

Shot 
Colton Eberl 2nd
Discus
Brandon Jensen 3rd
Adam McDermott 4th

4X800m Relay 1st
Dion Coffey, Chris Jarrett, Marcus Mumm, Nick Schnitker

4X200m Relay 6th
Connor Osbahr, Jake Wolhers, Kael Karagianis, Christian Burford

1600m Medley 4th
Christian Burford, Kael Karagianis, Connor Osbahr, Chris Jarrett

4X400m Relay 3rd
Dion Coffey, Jake Wolhers, Marcus Mumm, Nick Schnitker
April 6Treynor 4:30 PM  Jerome Howe Realys (Treynor)
Team 10th out of 15 teams

4X800m Relay 1st
Dion Coffey, Chris Jarrett, Marcus Mumm, Nick Schnitker

800m Run
Nick Schnitker 1st

400m Dash
Jake Wolhers 4th

1600m Medley 4th
Marcus Mumm, Connor Osbahr, Jake Wolhers, Chris Jarrett
April 10Clarinda4:30 PM 
Team 7th place

Individual
800m Run
Nick Schnitker 1st

400m Dash
Nick Schnitker 4th

Shot
Colton Eberl 6th

Long Jump
Dion Coffey 6th

Relays

4X800 
1st - Dion Coffey, Marcus Mumm, Chris Jarrett, Nick Schnitker

4x200m  
3rd - Marcus Mumm, Dion Coffey, Connor Osbahr, Jake Wolhers

1600m Medley  
3rd - Marcus Mumm, Connor Osbahr, Jake Wolhers, Chris Jarrett

4X400  
5th - Dion Coffey, Connor Osbahr, Jake Wolhers, Nike Schnitker
April 13Home 4:30 PM 
Team 5th place

Individuals

400m Dash
Nick Schmitker 1st
Jake Wolhers 2nd

800m Run
Chris Jarrett 6th

1600m Run
Chris Jarrett 5th

Shot
Brandon Jensen 6th

Discus
Adam McDermott 4th
Brandon Jensen 5th

Relays
4X800  
1st - Dion Coffey, Marcus Mumm, Chris Jarrett, Nick Schnitker

1600m Medley  
2nd - Marcus Mumm, Connor Osbahr, Jake Wolhers, Nick Schnitker

4X400m 
4th - Marcus Mumm, Jake Wolhers, Connor Osbahr, Nick Schnitker

Shuttle Hurdle 
5th - Anthony Gress, Colby Brink, Kael Karagianis, Connor Osbahr
April 17Underwood 4:00 PM  
April 21Red Oak 5:00 PM  
April 23Drake Relays TBD 
April 28Audubon 4:30 PM  
May 1Red Oak5:00 PM 
May 5Griswold 3:30 PM  
May 11 Boyer Valley4:30 PM  
May 14 District Tourney - TBD TBD  
May 21State TBD  

2014

       BOYS TRACK 2014
    See 2014 Individual Stats on this Boys Track Page 
      Time Team Placement
Apr. 1 Audubon 4:30 No Team Placings Given
Click Here to See Individual Stats/Results
Apr. 7 Treynor 4:30 10th out of 16 Teams
Click Here to See Individual Stats/Results
Apr. 11 Clarinda 4:30 7th place
Click Here to See Individual Stats/Results
Apr. 14 Tri-Center Invite 4:30 Cancelled
Apr. 17 Underwood 4:00 10th out of 16 Teams
Click Here to See Individual Stats/Results
Apr. 22 Red Oak 5:00 Tied for 6th Place
Click Here to See Individual Stats/Results
Apr. 24 Drake Relays TBA --
Apr. 29 Audubon 4:30 Postponed
May 2 Red Oak 5:00 11th Place
Click Here to See Individual Stats/Results
May 6 WIC Meet @ Underwood 3:30 9th Place
Click Here to See Individual Stats/Results
May 12 Boyer Valley 4:30 Cancelled
May 15 District/Regional Meet @ West Harrison Away
3:30
5th Place out of 12 Teams
Click Here for ALL RESULTS in Detail for Boys and Girls District Track May 15, 2014.pdf

Click Here to See Individual Stats/Results

May 22 State Track @ Des Moines TBA Click Here to See Individual Stats/Results

Head Coach:    Max Kozeal--Coach Kozeal received the 2006, 2005, and 2001 Southwest Iowa Regional Boys' Track Coach of the Year honor.
Asst. Coach:  Dennis Jarrett
Asst. Coach:    Ray Peters--Volunteer


Individual Stats for Each Meet in 2014--

State Track Results on May 23, 2014
BOYS RESULTS:
Distance Medley Relay--16th place--3:45.09
Marcus Mumm (9), Jake Wohlers (9), Ben Wellman (12), Nick Schnitker (11) Great Job!!


May 15, 2014--District Track Meet at West Harrison
Team placed 5th out of 12 Teams

Click Here for ALL RESULTS in Detail for Boys and Girls District Track May 15, 2014.pdf

Boys Distance 1600 Medley  1st place--qualified for State--3:51.09
    Marcus Mumm (9th), Jake Wohlers (9th), Ben Wellman (12th), Nick Schnitker (11th)

4 x 800 Relay   2nd place--8:53.96
    Dion Coffey (10th), Chris Jarrett (10th), Marcus Mumm (9th), Nick Schnitker (11th)

800 Meter Run
    Dion Coffey (10th)  3rd place  2:10.98
    Chris Jarrett (10th) 8th place  2:19.92

4 x 400 Relay    4th place--3:48.18
    Ben Wellman, Jake Wohlers, Marcus Mumm, Nick Schnitker

Shot Put
    Colton Eberl  6th place
    Adam McDermott  8th place

Long Jump
    Dion Coffey   7th place

100 meter dash
    Ben Wellman  7th place

400 meter run
    Austin Hoke   7th place

1600 meter run
    Chris Jarrett   7th place

3200 meter run
    Al Ohlinger  7th place

100 meter dash
    Ben Wellman   7th place

200 meter dash
    Austin Hoke   8th place

Return to the top of the page


May 6, 2014--WIC Meet @ Underwood
Discus:
5th place--
Brandon Jensen   118-04
6th place--
Adam McDermott   115-04

Shot Put
5th place--
Adam McDermott   39-07.00
6th place--
Colton Eberl   38-11.00

4 x 800m Relay  -- 1st place  --  8:53.-09  Nick Schnitker, Dion Coffey, Chris Jarrett, Marcus Mumm

1600 Distance Medley Relay  --  3rd place  --  3:51.51   Marcus Mumm, Jake Wohlers, Ben Sorenson, Nick Schnitker
 

Return to the top of the page


May 2, 2014--Red Oak Meet

4x800 Relay  4th place--  9:08.09   Nick Schnitker, Austin Hoke, Chris Jarrett, Marcus Mumm


April 22, 2014--Red Oak Meet -- tied for 6th place

100 m dash
Ben Wellman  5th    11.67

200 m dash
Ben Wellman  4th   24.30

400 m run
Nick Schnitker  4th  55.31

800 m run
Nick Schnitker   4th   2:11.25

3200 m run
Chris Jarrett   5th   11:18.26

Discus
Brandon Jenson    6th   112-09

4 x 100 Relay    6th    47.46
Ben Wellman, Jake Wohlers, Austin Hoke, and Marcus Mumm

4 x 400 Relay   5th   3:54.51
Nick Schnitker, Ben Wellman, Austin Hoke, Marcus Mumm

Return to the top of the page


April 17, 2014--Underwood Meet -- 10th place out of 16 teams

 
4x800   1st place
Nick Schnitker
Chris Jarrett
Dion Coffey
Marcus Mumm

 
1600 medley     2nd place
Dion Coffey
Jake Wohlers
Ben Wellman
Nick Schnitker

 
4x100    5th place
Austin Hoke
Jake Wohlers
Kael Karagianis
Devon Perlberg

 
400 m run
Ben Wellman    5th place

Return to the top of the page


April 11, 2014--Clarinda Meet -- 7th place

100m Dash
Ben Wellman   6th
 
1600m Medley   2nd
Marcus Mumm
Jake Wohlers
Ben Wellman
Nick Schnitker
 
400m Dash
Nick Schnitker   1st
 
4X200   6th
Jake Wohlers
Austin Hoke
Devon Perlberg
Christian Burford
 
4X400   6th
Ben Wellman
Nick Schnitker
Dion Coffey
Marcus Mumm
 
4X800   4th
Chris Jarrett
Marcus Mumm
Dion Coffey
 

April 7, 2014--Treynor Meet--10th out of 16 teams

4X800    4th

Dion Coffey
Marcus Mumm
Chris Jarrett
Nick Schnitker
 
400m
Nick Schnitker   2nd
 
800m Run
Nick Schnitker     2nd
 

Return to the top of the page


April 1, 2014 -- Early Bird Meet at Audubon

4X800 (2nd)
Nick Schnitker
Chris Jarrett
Marcus Mumm
Dion Coffey
 
4X100 (3rd)
Ben Wellman
Jake Wohlers
Dustin Goble
Austin Hoke
 
4X400 (5th)
Nick Schnitker
Chris Jarrett
Marcus Mumm
Dion Coffey
 
Shot
Adam McDermott (5th)
 
Discus
Brandon Jensen (5th)